Znajdź wiadomość

Wyszukiwanie według nagłówków i treści

Odwiedzin:
dziś 30, wszystkich 2775686, online 5

Strona załadowała się
w 0.00978184 s
zużywając 1,15 MB

 

 
ADSGO - ogłoszenia pod ręką.

W 2011 roku uczeń III klasy technikum w zawodzie technik informatyk Bartłomiej Chmielewski, uruchomił na serwerze szkolnym pierwszą wersję wyszukiwarki ogłoszeń. Sam pomysł stworzenia tego projektu powstał ok. dwóch lat wcześniej jednak brak czasu i wiedzy opóźnił rozpoczęcie prac. W styczniu 2011 roku projekt zaczął się szybko rozwijać. Po około dwóch miesiącach pracy światło dzienne ujrzała strona adsgo.pl. Uruchomiona w marcu strona znajduje się obecnie w fazie testów. W chwili uruchomienia w bazie wyszukiwarki znajdowało się około 1600 ogłoszeń z ośmiu włocławskich portali. Baza ta jest cały czas powiększana i aktualizowana, dzięki czemu linki do ogłoszeń znajdujące się w wynikach wyszukiwania są cały czas aktualne. Dzięki pracy nad algorytmem trafność wyników wyszukiwania jest cały czas poprawiana. W efekcie użytkownicy po wpisaniu frazy otrzymują listę pasujących do zapytania ogłoszeń, a nie przypadkowe linki.


Szukasz mieszkania, telefonu, komputera? ADSGO ma to wszystko pod ręką

Wyszukiwarka zbudowana jest z trzech modułów. Każdy z nich jest oparty o bardzo wydajny kod napisany w obiektowo zorientowanym PHP, wykorzystującym biblioteki: cURL, MySqli oraz mechanizm Sphinx. Do przechowywania danych wykorzystuje bardzo szybką i wydają bazę danych MySQL opartą na silniku InnoDB. Dwa programy z pakietu to boty, trzeci to algorytm wyszukujący. Pierwszy bot to program odwiedzający portale i zbierający linki do ogłoszeń. Jako, że każdy portal ma inny schemat tworzenia linków, konieczne jest pisanie osobnego programu do każdej ze stron. Po zebraniu linków uruchamiany jest drugi program, który pobiera z zebranych linków treści ogłoszeń i zapisuje je w bazie (zebrane treści służą tylko i wyłączenie do wyliczania trafności ogłoszenia - zasada działania podobna jest do znanej wyszukiwarki google). Ostatni program czyli algorytm wyszukujący jest największym programem. Jego zadaniem jest obliczanie ważkości ogłoszenia dla wpisanej w wyszukiwarkę frazy. Z powodu obszerności kodu skrypt działa czasami trochę wolno ale jakość rezultatów rekompensuje stracony na oczekiwaniu czas.

Wyszukiwarka powstała dzięki ogromnemu wkładowi pracy jaki Bartek włożył w napisanie skryptu. Dzięki pomocy p. A. Kriegera serwer szkolny, na którym uruchomiony został skrypt został odpowiednio skonfigurowany celem zwiększenia wydajności praca algorytmu. Natomiast p. J. Nadolski konsultował zagadnienia związane ze stroną wizualną wyszukiwarki.

Mimo, że program już działa Bartek zapowiada kolejne wersje algorytmu wyszukującego, który ma być jeszcze bardziej trafny i wydajny niż poprzednik.


do góry

 

© Copyright Zespół Szkół Elektrycznych 2020

Technikum nr 4, Szkoła Branżowa I Stopnia nr 3