Znajdź wiadomość
Wyszukiwanie według nagłówków i treści
Odwiedzin:
dziś 25,
wszystkich 2813421,
online 3
Strona załadowała się
w 0.00977015 s
zużywając 1,15 MB
Zakażenia meningokokowe
Inwazyjna choroba meningokokowa to ciężkie zakażenie przebiegające najczęściej w postaci zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych lub posocznicy. Środowiskiem naturalnym bakterii i źródłem zakażenia jest wyłącznie człowiek - zarówno chory jak i nosiciel. Nosicielami bakterii jest 2 - 25% populacji. Bezobjawowe nosicielstwo może utrzymywać się przez kilka miesięcy nie wywołując żadnych objawów choroby.
Jak dochodzi do zakażenia?
Drobnoustroje kolonizują jamę nosowo - gardłową i są przenoszone drogą kropelkową oraz przez kontakt bezpośredni z osobą chorą lub nosicielem. Do zakażenia może dojść w każdym wieku.
Małe dzieci i młodzież to grupy szczególnie narażone na zakażenie.
Okres wylęgania inwazyjnej choroby meningokokowej trwa od 2 do 10 dni, najczęściej są to 3 - 4 dni. Choroba charakteryzuje się szybkim narastaniem objawów zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych/wysoka gorączka, ból głowy, charakterystyczny zespół objawów oponowych - sztywność karku, nudności, wymioty. Charakterystycznym objawem dla zakażenia meningokowego jest wysypka krwotoczna, występująca u 10 - 50% chorych. Powyższych objawów nie należy lekceważyć, gdyż choroba może mieć gwałtowny i szybko postępujący przebieg. Zdarzają się przypadki piorunujące z nagłym pogorszeniem stanu chorobowego, wybroczynami i wstrząsem.
Zapobieganie i zwalczanie polega na:
- unieszkodliwianiu źródła zakażenia poprzez wczesne wykrywanie i leczenie szpitalne osób z chorobą inwazyjną,
- przecięciu dróg szerzenia się choroby poprzez stosowanie ogólnych zasad higieny,
- zwiększenie odporności poprzez szczepienia.