Znajdź wiadomość

Wyszukiwanie według nagłówków i treści

Odwiedzin:
dziś 2, wszystkich 2788049, online 3

Strona załadowała się
w 0.00775313 s
zużywając 1,15 MB

 

 
Szkolna stacja wykrywania wyładowań atmosferycznych.

 

 

W związku z przygotowaniem urządzenia do prezentacji na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Innowacji Technicznych zostało ono chwilowo odłączone od serwera szkolnego.

 

Aktualny stan wyładowań atmosferycznych w okolicy Włocławka.

Wykrywacz wyładowań atmosferycznych jest urządzeniem pozwalającym na wczesne wykrywanie zjawisk burzowych. Pioruny są źródłem emisji fal elektromagnetycznych z maksimum mocy około 300 kHz. Detektor pozwala wykryć nadciągającą burzę na długo przed tym, zanim towarzyszące jej wyładowania elektryczne staną się słyszalne i widzialne. Detektor informuje o wykryciu pioruna w odległości: do 10 km i powyżej 10 km. Informacja ta jest sygnalizowana przez diody LED i brzęczyk. Urządzenie jest wyposażone w wyświetlacz LCD, który przedstawia statystyki związane z wystąpieniem wyładowań atmosferycznych - ilość wyładowań bliskich, odległych i ich suma. Detektor współpracuje z komputerem. Program komputerowy wyświetla aktywność i statystyki wyładowań atmosferycznych oraz odpowiednią grafikę. Przy aktywności wyładowań 7 w ciągu 5 minut program wysyła informację na skrzynki e-mail. Dane z wykrywacza są przedstawiane na stronie internetowej szkoły.

Informacja o nadciągającej burzy może zostać szybko przekazana społeczeństwu i być przydatna podczas wycieczek, wypoczynku w terenie czy prac polowych. Dane o wyładowaniach mogą pozwolić na ochronę sieci komputerowych, które są szczególnie narażone na działanie piorunów.

Układ został zaprojektowany, wykonany i zaprogramowany przez ucznia klasy IV Ta w zawodzie technik elektryk: Huberta Bakalarskiego pod kierunkiem p. Piotra Misiaka. Konsultacji udzielili: p. Jarosław Dąbrowski w zakresie elektroniki i p. Jarosław Nadolski - grafika.


Do góry

© Copyright Zespół Szkół Elektrycznych 2020

Technikum nr 4, Szkoła Branżowa I Stopnia nr 3