Młodzi Naukowcy z Elektryka na Festiwalu E(x)plory.
12.02.2013

Od 2012r. uczniowie polskich szkół mają możliwość prezentacji swoich naukowych zainteresowań i pomysłów racjonalizatorskich na międzynarodowych festiwalach młodych naukowców, takich jak INTEL ISEF w Stanach Zjednoczonych, INESPO w Holandii czy HKISF w Hongkongu. Aby jednak uczestniczyć w tych prestiżowych wydarzeniach konieczny jest udział i nominacja w polskim Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory, którego organizatorem jest Fundacja Zaawansowanych Technologii z siedzibą w Warszawie. Pierwszym etapem udziału w Festiwalu jest rejestracja pracy naukowej na platformie internetowej Hitechplant, a po pomyślnej zakończonej rekrutacji udział w regionalnym Festiwalu Re(x). W bieżącym roku szkolnym do Festiwalu zakwalifikowało się dwóch uczniów naszej szkoły, Artur Łącki z klasy IVF o profilu teleinformatycznym oraz Jakub Jasiński z klasy IIID uczący się w klasie informatycznej, którzy zaprezentowali jurorom Festiwalu autorski układ automatyki domowej sterowanej autonomicznie lub przez Internet. Regionalny Festiwal odbył się 7 lutego w Gdyni, a naszym reprezentantom towarzyszyli w tym wydarzeniu p. dr Andrzej Aftański, opiekun i inicjator udziału uczniów w Festiwalu oraz p. Jacek Kandyba, nauczyciel przedmiotów zawodowych. Co prawda nasza reprezentacja nie została nominowana do finału Festiwalu E(x)plory, ale zyskała wiele doświadczeń, które mogą być przydatne podczas dalszej nauki i pracy konstruktorskiej oraz programowania. Warto podkreślić, że nasza szkoła była jedyną reprezentującą nie tylko nasze miasto, ale cały region Kujaw Wschodnich. "Elektryk" otrzymał dyplom i zaszczytne miano Szkoły E(x)plory, a uczestnicy Festiwalu dyplomy Młodych Naukowców.