Kolejny przykład dobrych praktyk realizowanych w ELEKTRYKU.
18.02.2013

Uczniowie klasy drugiej kształcący się w zawodzie Technik Teleinformatyk równolegle ze zdobywaniem wiedzy teoretycznej starają się nabyć umiejętności praktycznego jej wykorzystania. Ostatnio pod kierunkiem nauczyciela prowadzącego zajęcia z Podstaw Teleinformatyki, p. Jarosława Dąbrowskiego, zaprojektowali i wykonali antenę do odbioru sygnałów radiowych odbitych od śladów spadających meteorytów. Nauczyli się także dokonywania pomiarów i strojenia anten za pomocą specjalistycznych przyrządów pomiarowych takich jak analizator wektorowy i reflektometr. Wykonana antena posłuży sympatykom Koła Astronomicznego, działającego w naszej szkole pod kierunkiem p. Andrzeja Kriegera, do rejestracji tych sygnałów za pomocą specjalnego oprogramowania i publikacji ich na naszej stronie internetowej.

Dzięki zamiłowaniu p. Jarosława Dąbrowskiego do krótkofalarstwa i realizacji dalekosiężnych łączności radiowych, uczniowie nasi mieli po raz kolejny okazję uczestniczyć w starcie amatorskiego balonu stratosferycznego, wyposażonego w sprzęt fotograficzny i radiowy, który odbył się niedawno z naszych bulwarów . Zdjęcia Włocławka i kuli ziemskiej wykonane podczas tego lotu można obejrzeć w galerii. Staramy się o zrealizowanie któregoś z kolejnych startów balonu z terenu naszego boiska sportowego.

Ponadto uczniowie nasi, w ramach prowadzonego przez p. Jarosława Dąbrowskiego Koła Mechatroniki i Robotyki, planują podjąć się bardzo poważnego zadania - opracowania i wykonania aparatury kontrolno-pomiarowej, zbierającej pomiary temperatury, ciśnienia i dynamiki przyspieszenia balonu w wyższych partiach atmosfery. Aparatura ta ma być zamknięta w kapsule podwieszonej pod balonem, a wyniki pomiarów będą zapisywane na karcie pamięci SD.