"Pamięć o zbrodni katyńskiej" - konkurs dla uczniów gimnazjów.
20. 03. 2015

Wykorzystując wiedzę historyczną, własną pomysłowość, umiejętności plastyczne lub graficzne (mogą być techniki tradycyjne, ale też programy graficzne), stwórz plakat, który razem z Twoim krótkim wystąpieniem będzie spójną formą przekazania jakiejś wiedzy/prawdy/problemu związanych ze zbrodnią katyńską, której siedemdziesiątą piątą rocznicę obchodzimy w kwietniu tego roku.

Stanisław Felicki (urodzony 9 kwietnia 1892 r. w Koźminku, koło Kalisza. Syn Stanisława Felickiego i Marceli z Kujawskich. Ukończył matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Żołnierz I Korpusu Polskiego w Rosji. Uczestnik wojny obronnej z 1920 roku, służył w 5 pp Legionów. Żonaty od 1919 r. z Zofią z Zielników Felicką. Ojciec pięciorga dzieci: Aleksandry (ur.1920r.), Stanisława (ur.1922r.), Zofii (ur.1923r.), Jana( ur.1927r.) i Jacka.
W 1932 roku podejmuje pracę jako nauczyciel w Szkole Powszechnej nr 2 na ul. Szpitalnej we Włocławku. Od roku 1936 do wybuchu wojny pełni funkcje kierownika Szkoły Powszechnej nr 3 przy Placu Staszica we Włocławku. Zamieszkiwał wraz z rodziną początkowo na ul. Szpitalnej 1, następnie na ul. Stodólnej 56. W 1936. córka Zofia rozpoczęła naukę w Gimnazjum Marii Konopnickiej, a w 1938 córka Aleksandra zdała maturę w tymże gimnazjum. W 1939 Stanisław(jr.) zdał małą maturę w GZK a Jan zdał egzamin wstępny do tego gimnazjum. W ramach przygotowań do wojny SF, jako oficer rezerwy był desygnowany na zastępcę komendanta miasta d/s obrony przeciwlotniczej, przez dwa - trzy lata poprzedzające wojnę przechodził odpowiednie szkolenia i instruktarze. Około 20. 08.1939 roku otrzymał powołanie i rozpoczął służbę w dowództwie garnizonu. W niewyjaśnionych okolicznościach trafił do Kozielska. Zginał zamordowany w Katyniu 1940 roku.

Włocławska lista katyńska:

• Lebiedziński Stanisław s. Macieja - posterunkowy PP, we wrześniu 1939 r. służył we Włocławku;
  • Perkowski Eugeniusz s. Adolfa i Stefanii - st. posterunkowy PP, we wrześniu 1939 r. w Komisariacie Rzecznym we Włocławku;
  • Jaworski Józef s. Jana - st. Przodownik PP, ur. We Włocławku;
  • kpt. Wacław Borowicz s. Piotra i Marianny z Patyków, absolwent Gimnazjum Ziemi Kujawskiej we Włocławku;
  • ppor. rez. Kazimierz Nikifor Pytko s. Władysława i Katarzyny, nauczyciel gimnazjalny we Włocławku;
  • ppor. rez. Longin Gołębiewski s. Antoniego i Marianny, urodzony we Włocławku;
  • por. rez. Stanisław Felicki s. Stanisława i Marceli, Kierownik Szkoły Powszechnej we Włocławku;
  • ppor. piech. rez. Jerzy Stanisław Polituło s. Wacława i Stefanii, urodzony we Włocławku, absolwent Gimnazjum Ziemi Kujawskiej;
  • kpt. piech. Zygmunt Pietrzak s. Kazimierza i Michaliny, absolwent Gimnazjum im. ks. Jana Długosza we Włocławku;
  • kpt. br. panc. Juliusz Adolf Neyman s. Zygmunta i Marty, urodzony we Włocławku, absolwent Gimnazjum Realnego we Włocławku;
  • ppor. art. Zdzisław Jan Kwiatkowski s. Józefa i Marianny, absolwent gimnazjum we Włocławku.