dziś 18, wszystkich 2771978, online 6

Jesteśmy najlepsi w Polsce!
25. 04. 2016

Uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych: Agata Karczewska, Sebastian Kuźmiński i Kordian Michalski kształcący się w zawodzie technik elektryk zwyciężyli w V edycji prestiżowego ogólnopolskiego konkursu „Energia Przyszłości” organizowanego przez Grupę ENERGA. W finale, który odbył się 22 kwietnia 2016 r. w Olivia Business Centre w Gdańsku, pokonali cztery drużyny z:

• Zespołu Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Sienicy,
  • Zespołu Szkół nr 2 im ks. S Staszica w Wadowicach,
  • Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim,
  • Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich.

W tym roku uczestnicy zmierzyli się z tematem „Moja szkoła jako wyspa energetyczna”. Podczas finału w jury zasiedli:

• Prof. dr. hab. inż. Zbigniew Lubośny – Politechnika Gdańska
  • Prof. dr. hab. inż. Zdzisław Kabza – Politechnika Opolska
  • Prof. dr. hab. Marek Cybulski – Uniwersytet Gdański
  • dr. inż. Marcin Lemański – Energa Wywarzanie SA

Jury oceniało poziom merytoryczny, oryginalność prezentacji oraz jej poprawność językową. Zespoły musiały odpowiadać na pytania dotyczące treści prezentacji oraz przygotowanego refertu zadawane przez jury i konkurentów. Każdy zespół mógł zadać jedno pytanie dotyczące pracy, a prezentujący musieli udzielić zwięzłej odpowiedzi. Ten dodatkowy element konkursu został wprowadzony po raz pierwszy przez organizatora i był sprawdzianem samodzielności, spostrzegawczości, sposobu myślenia, wyciągania wniosków i umiejętności podważania prezentowanych tez oraz ich obrony. W tej części uczniowie nie mogli już liczyć na wsparcie nauczycieli. Jury oceniało zarówno pytania, jak i odpowiedzi.

Członkowie zespołu i jego opiekun za zajęcie pierwszego miejsca otrzymali dyplomy, laptopy oraz czek na 12 000 zł na zakup pomocy naukowych dla szkoły. Ponadto po raz pierwszy Grupa ENERGA zdecydowała o ufundowaniu specjalnej nagrody imienia Profesor Małgorzaty Milewskiej-Stawiany (niedawno zmarłej jurorki konkursu). Nagroda przyznana została za najlepszą prezentację pod względem dbałości o poprawność językową. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i również w tej dziedzinie zostali nagrodzeni. Otrzymali dyplomy i czytniki do ebooków Kindle.

Jak przyznali sami uczestnicy ciężka praca się opłaciła. Dała im dużo satysfakcji i radości. Wzbogacili swoją wiedzę i umiejętności oraz otrzymali cene nagrody dla siebie i szkoły. Agata Karczewska, Sebastian Kuźmiński i Kordian Michalski są uczniami trzeciej klasy technikum i kształcą się w zawodzie technik elektryk. Opiekunem zespołu i jednocześnie wychowawcą uczniów jest p. Jacek Kandyba.

Bardzo się cieszymy z odniesionego sukcesu. Nasza szkoła jako jedyna jest obecna w każdym z dotychczasowych finałów tego konkursu, co uważamy za wielki sukces! Do tej pory zespoły zdobywały: trzy razy I miejsce, raz trzecie i dwa razy czwarte. Przygotowywane były przez: p. Andrzeja Aftańskiego, p. Bartłomieja Brodeckiego i p. Jacka Kandybę.

Reportaż zrealizowany przez Energa SA