Filmowy debiut na medal!
28. 08. 2015

Uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych - Eryk Bazela, Michał Imoczyński, Borys Skrzypiński, Piotr Szatkowski, Patryk Wiśniewski oraz Michał Świerski zostali laureatami międzynarodowego konkursu filmowego, zdobywając pierwsze miejsce w kategorii filmowej interpretacji poezji.

Konkurs filmowy ogłosiła organizacja pozarządowa Centropa z siedzibą w Wiedniu, która od czterech lat prowadzi skierowany dla młodzieży szkolnej różnych krajów (m. in. Austrii, Czech, Izraela, Niemiec, Polski, Ukrainy, Węgier, USA) ciekawy projekt łączący motywowanie do nauki języka angielskiego, popularyzację poezji oraz twórcze wykorzystywanie nowoczesnych technik multimedialnych. Uczniowie polscy biorący udział w projekcie mieli za zadanie zapoznanie się z poezją Jehudy Amichaja (wybitny poeta izraelski) i nakręcenie krótkiego filmu będącego interpretacją lub ilustracją jego wybranego wiersza. Międzynarodowe jury (osoby z USA, Niemiec, Węgier, Polski, Izraela) oceniło i nagrodziło trzy najlepsze dzieła. W tym roku za najlepszy film uznano dzieło włocławian pt. "Czego nauczyłem się na wojnach". Uczniowie wybrali do interpretacji wiersz o tym samym tytule i skoncentrowali się na pokazaniu jego uniwersalnego przesłania-ostrzeżenia przed nieodwracalnym wpływem wojennych doświadczeń na psychikę ludzką.

Opiekunami uczniów byli nauczyciele języka polskiego (Beata Cieślak) i informatyki (Marek Gajewski).

wersja polska

english version