dziś 18, wszystkich 2771991, online 18

Sukces w 40 Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego.
18. 04. 2016

W naszej szkole odbyły się eliminacje do najbardziej prestiżowego konkursu języka angielskiego: 40 Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego. Na etapie szkolnym test składał się z 60 zadań, podzielonych po połowie między gramatykę i słownictwo. Konkurencja na tym etapie była bardzo silna: aby wywalczyć miejsce w II etapie, trzeba było zdobyć minimum 55 procent, co oznacza, iż dobry uczeń mógł mieć kłopoty z awansem. Tomasz Rocławski z klasy IITB jako jedyny ze szkoły dostał się do etapu okręgowego tej olimpiady. Warto również zauważyć, że jest również jednym uczniem szkół ponadgimnazjanych we Włocławku, który uzyskał liczbę punktów pozwalającą na przystąpienie do kolejnego etapu. Etap okregowy, który odbył się w Gdańsku składał się z dwóch części: z eliminacji pisemnych oraz eliminacji ustnych. Test II etapu miał 130 zadań. Kandydaci rozwiązywali dwa testy gramatyczne (wielokrotnego wyboru i tłumaczeniowy), test słownictwa (wstawianie słów w luki), test czytania oraz globalny test luk (cloze test). Ostatnim składnikiem zestawu był test wiadomości kulturowych (wielokrotny wybór), który dzieli się na część amerykańską i brytyjską.

Po zakończeniu weryfikacji testów ogłaszana została lista uczniów zakwalifikowanych do eliminacji ustnych. W części pisemnej Tomasz zdobył 4 wynik w okręgu i tym samym osiągnął największy sukces na tym etapie olimpiady w historii szkoły. W eliminacjach ustnych II stopnia Olimpiady wzięli udział tylko uczestnicy, którzy uzyskali co najmniej 55% punktów w teście pisemnym. Uczestnicy tej części eliminacji okręgowych podeszli do egzaminu ustnego z praktycznej znajomości języka angielskiego, literatury angielskojęzycznej i wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego. Egzamin ustny miał na celu sprawdzenie umiejętności prowadzenia rozmowy w języku angielskim oraz sprawdzenia podstawowych wiadomości z zakresu historii, geografii i literatury Wielkiej Brytanii i USA. Niestety po tej części eliminacji nie udało się Tomaszowi przejść do ścisłego finału ale zdobyte doświadczenie wykorzysta w przygotowaniach do kolejnej edycji Olimpiady w przyszłym roku.

Opiekunem Tomasza Rocławskiego była pani Agnieszka Kaczorowska.