Młyn wiedzy z domieszką historii i internetowych manipulacji.
04. 06. 2018

W przeddzień Dnia Dziecka uczniowie klas IITD, IIITD, ITB/FE wraz z opiekunami p. D. Chmielewską, p. S. Trzciałkowską i p. B. Balcerowską wybrali się na wycieczkę do Torunia.

Wjazd do miasta odbył się mostem drogowym im. gen. Elżbiety Zawackiej zbudowanym w latach 2010-2013. W czasie spaceru po Starówce uczniowie odnależli inne ślady pamięci o tej wyjątkowej mieszkance Torunia.

Warto pamiętać, że Elżbieta Zawacka była kurierką Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyną spośród 15 kandydatek, która pomyślnie przeszła trening cichociemnych, matematyczką, profesorem nauk humanistycznych, drugą Polką w historii Wojska Polskiego awansowaną na stopień generała brygady. Damą Orderu Orła Białego.

Następnie uczniowie zwiedzili działające od 2013 roku w dawnym młynie zbożowym Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Główną atrakcją Młyna Wiedzy są są dwie wystawy stałe O obrotach i Rzeka oraz szereg wystaw czasowych z różnych dziedzin wiedzy. Najistotniejszą cechą tych wystaw jest ich multimedialność i kreatywność.

Kolejnym punktem wycieczkowego programu była próba rozwikłania zagadki: Czy nieśmiała,nieakceptowana w klasie dziewczyna może manipulować uczuciami dwójki klasowych liderów? Odpowiedż pozytywną dał spektakl Cyber Cyrano, który jest inspirowany prawdziwą historią. Ostrzega przed bezkrytycznym zatopieniem się w świecie wirtualnej rzeczywistości.

Autor: p. B. Balcerowska