dziś 18, wszystkich 2771975, online 3

Śladami Piłsudskiego po Warszawie.
20. 04. 2018

W ramach obchodów Niepodległej uczniowie klas: IIA/F, IIB, IIIE i IVB wraz z opiekunami: p. Dorotą Chmielewską, p. Katarzyną Pilarską, p. Dorotą Majchrowicz i p. Wojciechem Kaczmarkiem, 9 kwietnia b.r. wzięli udział w wycieczce do stolicy.

Młodzież z przewodnikiem zwiedziła m.in. Plac Zamkowy, gdzie w 1920r. J. Piłsudski otrzymał buławę marszałkowską, przechowywaną obecnie na Zamku Królewskim czy Plac J. Piłsudskiego będący miejscem defilad i rewii wojskowych przyjmowanych przez Marszałka. Uczniowie obejrzeli także Grób Nieznanego Żołnierza.

Kolejnym punktem wycieczki był Budynek Funduszu Kwaterunku Wojskowego „Dom bez kantów” przy Krakowskim Przedmieściu. Gmach ten ma zaokrąglone rogi. Anegdota mówi, że J. Piłsudski zatwierdzając plan budowy powiedział: „Tylko Panowie budujcie bez kantów”.

Kolejnym punktem pobytu w Warszawie był Belweder – klasycystyczny pałac będący siedzibą Naczelnika Państwa w latach 1918-1922. Obecnie miejsce to należy do Kancelarii Prezydenta RP. Przy Belwederze znajduje się pomnik J. Piłsudskiego, projektu S. Ostrowskiego, natomiast obok wejścia do Łazienek Królewskich eksponowany jest Cadillac, ostatni samochód zakupiony dla Marszałka.

Warszawa posiada jeszcze wiele interesujących miejsc, które na pewno w przyszłości będziemy chcieli obejrzeć.

Autor: p. D. Chmielewska