Znajdź wiadomość
Wyszukiwanie według nagłówków i treści
Odwiedzin:
dziś 23,
wszystkich 2813077,
online 4
Strona załadowała się
w 0.01084399 s
zużywając 1,15 MB
W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości uczniowie klasy III TE wraz z opiekunami (p. D. Chmielewską, K. Augustyniak, B. Balcerowską) wybrali się na wycieczkę do Płocka.
Zwiedzanie rozpoczęli od spaceru po historycznym Wzgórzu Tumskim z którego można podziwiać rozległy widok na dolinę Wisły i bulwary, mosty.
Płocka katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny powitała uczestników wycieczki repliką najstarszych w Polsce drzwi romańskich. Płockie Porta Dei - Podwoje Wiary znajdowały się w katedrze od XIIIw.Następnie trafiły jako łup wojenny do Nowogrodu Wielkiego na Rusi. Płaskorzeżby zdobiące kilkadziesiąt spiżowych płyt przedstawiają sceny z Pisma Świętego, obrazy alegoryczne a także wizerunki fundatora i wykonawców.
Wyjątkowe miejsce w katedrze to kaplica królewska gdzie spoczywają średniowieczni władcy polscy Władysław Herman i Bolesław Krzywousty oraz liczni książęta mazowieccy. W czasach panowania obu władców Płock był stolicą Polski. Płocka katedra jest jedną z trzech najstarszych, królewskich nekropolii w Polsce.
Następnym punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Młodzież miała okazję obejrzeć wystawę unikalnych pocztówek z okresu międzywojennego. Głównym celem wizyty w teatrze było przedstawienie na podstawie sztuki L.Fuksa wybitnego, czeskiego pisarza drugiej połowy XX w. Myszy Natalii Mooshaber to opowieść o pełnym upokorzeń, biedy, zaskakujących wydarzeń życiu w państwie totalitarnym.
Płock ma do zaoferowania jeszcze wiele ciekawych miejsc,na pewno tam wrócimy.
Autor: p. B. Balcerowska
Do góry | Powrót do aktualności