W płockich zaułkach.
05. 04. 2018

W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości uczniowie klasy III TE wraz z opiekunami (p. D. Chmielewską, K. Augustyniak, B. Balcerowską) wybrali się na wycieczkę do Płocka.

Zwiedzanie rozpoczęli od spaceru po historycznym Wzgórzu Tumskim z którego można podziwiać rozległy widok na dolinę Wisły i bulwary, mosty.

Płocka katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny powitała uczestników wycieczki repliką najstarszych w Polsce drzwi romańskich. Płockie Porta Dei - Podwoje Wiary znajdowały się w katedrze od XIIIw.Następnie trafiły jako łup wojenny do Nowogrodu Wielkiego na Rusi. Płaskorzeżby zdobiące kilkadziesiąt spiżowych płyt przedstawiają sceny z Pisma Świętego, obrazy alegoryczne a także wizerunki fundatora i wykonawców.

Wyjątkowe miejsce w katedrze to kaplica królewska gdzie spoczywają średniowieczni władcy polscy Władysław Herman i Bolesław Krzywousty oraz liczni książęta mazowieccy. W czasach panowania obu władców Płock był stolicą Polski. Płocka katedra jest jedną z trzech najstarszych, królewskich nekropolii w Polsce.

Następnym punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Młodzież miała okazję obejrzeć wystawę unikalnych pocztówek z okresu międzywojennego. Głównym celem wizyty w teatrze było przedstawienie na podstawie sztuki L.Fuksa wybitnego, czeskiego pisarza drugiej połowy XX w. Myszy Natalii Mooshaber to opowieść o pełnym upokorzeń, biedy, zaskakujących wydarzeń życiu w państwie totalitarnym.

Płock ma do zaoferowania jeszcze wiele ciekawych miejsc,na pewno tam wrócimy.

Autor: p. B. Balcerowska