dziś 18, wszystkich 2771989, online 16

Narodowe czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego
09. 09. 2018

Społeczność Zespołu Szkół Elektrycznych wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wybór padł na powieść Stefana Żeromskiego Przedwiośnie.

Uroczyste czytanie poprzedziła prezentacja multimedialna, która uczniom klas maturalnych przybliżyła treść utworu.

Główny bohater Cezary Baryka,rówieśnik uczniów naszej szkoły,przeżywa swoje dojrzewanie na tle niezwykle dramatycznych wydarzeń historycznych takich jak: I wojna światowa, rewolucja bolszewicka, czystki etniczne, repatriacja, wojna polsko-bolszewicka, reformowanie odradzającego się państwa polskiego. Kształtuje na nowo swoje relacje z rodzicami, poglądy polityczne,szuka miłości, przyjażni.

A nade wszystko poznaje różne odcienie patriotyzmu i uczy się polskości.

Odczytane fragmenty ukazywały bogactwo stylu Stefana Żeromskiego.Zgromadzeni uslyszeli pełne delikatności fragmenty mówiące o zmieniającej się relacji matki i syna, baśniową opowieść Seweryna Baryki o szklanych domach, zabawne przekomarzanie się młodych Cezarego i Karoliny, rubaszną reakcję warszawskiej przekupki na widok bolszewików wycofujących się ze stolicy, pełne powagi rozważania polityczne Szymona Gajowca.

Fragmenty prozy Stefana Żeromskiego odczytał pan dyrektor Piotr Człapiński oraz uczniowie klasy III TC. Uroczystość przygotowały panie Anna Litke i Betina Balcerowska.