Znajdź wiadomość

Wyszukiwanie według nagłówków i treści

Odwiedzin:
dziś 25, wszystkich 2813362, online 4

Strona załadowała się
w 0.00764608 s
zużywając 1,15 MB

 

 
W zaułkach Trójmiasta.
02. 10. 2018

 

W dniach 26-28 wrzesień 2018 uczniowie z klasy IV Te oraz dwóch uczniów z klasy IV Td wraz z opiekunami p. Karoliną Augustyniak, p. Andrzejem Krieger, p. Jarosławem Nadolskim odbyli wycieczkę do Trójmiasta. Pierwszego dnia młodzież odwiedziła miejsce odwagi i męstwa Polskiego żołnierza - Westerplatte. Następnie udali do Sopotu, gdzie po zakwaterowaniu udali się na spacer wzdłuż brzegu morza i ulicą Bohaterów Monte Cassino - najsłynniejszą ulicą tego miasta potocznie zwaną Monciakiem.

Kolejny dzień to wizyta w Gdyni. Na początek odwiedzili pokład Daru młodzieży, przepięknego żaglowca, który przez wiele lat służył do szkolenia polskich marynarzy a obecnie pełni funkcję pływającego muzeum. Następnym punktem był godzinny rejs po porcie Gdyńskim statkiem „Dragon”. Z jego pokładu uczniowie mieli okazję zobaczyć infrastrukturę portu przeładunkowego oraz bazę marynarki wojennej wraz z zacumowanymi tam okrętami wojennymi. Po zejściu na ląd chłopcy udali się do muzeum „stworów morskich”, czyli Akwarium Gdyńskiego.

W ostatnim dniu wycieczki obieżyświaty zawinęli do Gdańska. Pierwsze kroki skierowali do Oliwskiej Katedry gdzie mogli podziwiać piękne organy. Następnie przeszli parkiem Oliwskim do autokaru, który zawiózł ich do Głównego Miasta Gdańska, którego nie należy mylić ze "Starym Miastem". Spacerując Długim Pobrzeżem z daleka mogli spojrzeć na słynny gdański żuraw i zacumowany przy nabrzeżu statek-muzeum "Sołdek". Po przejściu przez Bramę Mariacką przeszli najpiękniejszą uliczką Gdańska – ulicą Mariacką, na końcu której obejrzeli Bazylikę Mariacką. Krótkie spojrzenie na Wielką Zbrojownię i po chwili na Długim Targu obejrzeli: najsłynniejszą fontannę trójmiasta – fontannę Neptuna oraz Dwór Artusa. Spacer ulicą Długą zakończył się przejściem przez Złotą Bramę. Dla nabrania sił młodzież poszła na najlepsze ciepłe pączki w mieście, po których kontynuowali wędrówkę do kościoła św. Brygidy z największym ołtarzem zrobionym z bursztynu. W drodze do Muzeum II Wojny Światowej uczestnicy wycieczki zatrzymali się na chwilę pod murami Poczty Gdańskiej by wysłuchać smutnej historii bohaterstwa polskich pocztowców broniących budynku przed hitlerowcami. Ta krótka opowieść stanowiła swoiste preludium do zwiedzania zakamarków interaktywnych wystaw prezentujących historię II Wojny Światowej. Sposób prezentacji, atmosfera oraz tematyka wystaw zrobiła ogromne wrażenie na młodzieży.

Autor: p. K. Augustyniak

 


Do góry  | Powrót do aktualności

 

© Copyright Zespół Szkół Elektrycznych 2021

Technikum nr 4, Szkoła Branżowa I Stopnia nr 3