dziś 18, wszystkich 2771997, online 24

Historyczno – teatralny Gdańsk
15. 10. 2018

5 października uczniowie klasy I TC uczestniczyli w wycieczce do Gdańska. Pierwszym punktem wyjazdu było nowoczesne multimedialne Muzeum II Wojny Światowej otwarte w 2017 roku. Uczniowie wyposażeni w audioprzewodniki przez 3 godziny zwiedzali wystawę główną, która pokazuje za pomocą różnych technik przebieg i realia II wojny światowej. Filmy edukacyjne, plakaty propagandowe, architektura ulic przedwojennych i gruzy powojennej rzeczywistości, sprzęt militarny, wagony kolejowe, którymi wywożono więźniów do obozów – to tylko niektóre elementy tej bogatej i działającej na wyobraźnię wystawy. Uczniowie zwiedzali wystawę z dużym zainteresowaniem.

Następnie wycieczka udała się do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego otwartego w roku 2014, w którym zapoznała się z historią powstania teatru i tradycjami sceny elżbietańskiej w Polsce.

Gdański Teatr Szekspirowski to kolejna po muzeum bardzo nowoczesna bryła architektury Gdańska. Antracytowa elewacja zewnętrzna kontrastuje z jasnym wnętrzem, wykonanym z drewna i kamienia. Budynek teatru posiada dach otwierany w ciągu trzech minut, dzięki czemu część przedstawień w sezonie letnim odbywa się pod gołym niebem, tak jak za czasów wielkiego mistrza – Williama Szekspira.

Uczniowie najpierw wysłuchali historii i tradycji sceny elżbietańskiej. Następnie zasiedli na widowni i dowiedzieli się o rozwiązaniach technicznych sceny. W GTS bowiem są dwa typy sceny – włoska (pudełkowa) i elżbietańska, która powstaje poprzez wysunięcie z podłogi podestu.

Opowieść zakończyła się na najwyższej, trzeciej galerii widowni, gdzie zebrani wysłuchali różnych anegdot dotyczących Szekspira i czasów, w których żył.

Pobyt w Gdańsku zakończył się spacerem ulicą Długą, któremu towarzyszyła słoneczna aura.

Opiekunami w trakcie wycieczki były: p. Magdalena Lewandowska, p. Betina Balcerowska, p. Barbara Skiermańska.

Autor: p. M. Lewandowska