dziś 18, wszystkich 2771985, online 12

Śladami Józefa Piłsudskiego po Litwie.
02. 10. 2018

W dniach 19-21 września uczniowie z klas: II TB, III TG, IV TA, IV TC uczestniczyli w wycieczce na trasie Augustów – Wilno.

Pierwszego dnia po dotarciu do Glinianej wioski położonej w miejscowości Kukle uczniowie wraz z opiekunami zakwaterowali się w okrągłych domkach i wyruszyli na zwiedzanie okolicy. Słoneczna aura i malownicze położenie ośrodka doskonale wpisały się w atmosferę wypoczynku.

Wieczorem wszyscy zgromadzili się przy ognisku, któremu towarzyszyła atmosfera integracji.

W drugim dniu po wczesnym śniadaniu wycieczka wyruszyła w kierunku granicy z Litwą. Najpierw z pomocą miejscowych Litwinów dotarliśmy do wsi Zułowo (Zalavas) leżącej przy granicy z Białorusią. Pośród pól i lasów odszukaliśmy polskie miejsce a dokładnie ślady dworku, w którym przyszedł na świat Józef Piłsudski. W miejscu tym znajdują się: dąb zasadzony w 1937 roku, aleja wytyczona przez rząd granitowych tablic z nazwiskami Polaków walczących o niepodległość naszego państwa. Polski charakter tego litewskiego kawałka ziemi podkreśla biało-czerwona flaga powiewająca na wietrze.

Następnie uczestnicy wycieczki wyruszyli do Wilna – stolicy Litwy, gdzie zwiedzili najważniejsze obiekty związane z kulturą i historią polską: Góra Trzech Krzyży, Cmentarz na Rossie, Katedra św. Stanisława.

Wizyta na wileńskim zabytkowym cmentarzu zrobiła na uczestnikach wycieczki duże wrażenie. Cmentarz na Rossie jest bowiem jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Na jego terenie znajduje się mauzoleum Matka i serce syna, gdzie w jednym miejscu spoczywa serce Józefa Piłsudskiego i ciało jego matki. Spacer starówką wileńską zakończył się przejściem przez Ostrą Bramę.

Trzeciego dnia wycieczka udała się do wioski Studzieniczna, gdzie mieści się Sanktuarium Maryjne oraz pomnik papieża Jana Pawła II, upamiętniający wizytę w czerwcu 1999 roku. Następnie grupa uczniów z opiekunami wypłynęła w rejs po Jeziorze Augustowskim, którego ważną częścią była przeprawa przez śluzę Kanału Augustowskiego.

Zadowoleni i pełni wrażeń uczestnicy wycieczki udali się w drogę powrotną do Włocławka.

Opiekunami w trakcie wycieczki były: p. Agnieszka Chmielewska, p. Katarzyna Korpowska, p. Magdalena Lewandowska, p. Barbara Skiermańska.

Autor: p. M. Lewandowska